Wednesday, June 19, 2024

Од петок не очекува постудено време со дожд и снег

Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето. Во петок ќе дува засилен јужен ветер, а попладне под влијание на нов влажен и студен бран ќе има врнежи од дожд, пообилни во ноќните часови кога на планините ќе преминат во снег, соопшти УХМР.

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно и студено време со засилен, повремено силен северен ветер. Ќе има и локални слаби врнежи претежно на повисоките места и на планините каде ќе бидат од снег.

Утринските температури ќе се спуштат до минус два, а максималните дневни ќе достигнат до 12 степени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следна вест